EnglishНа русском

Ефективна економіка № 10, 2012

УДК 631.162:331.2

Н. П. Юрчук,

старший викладач кафедри економічної кібернетики

Вінницького національного аграрного університету

 

Елементи Організаційної побудови первинного обліку оплати праці сільськогосподарських підприємств

 

 

Анотація. В статті розглядаються етапи організації обліку праці та її оплати, визначено їх сутність. Визначено елементи первинного обліку праці на сільськогосподарських підприємствах.

 

Annotation. The article deals with the stages of accounting work and pay, is their essence defined. Primary account labor elements on agricultural enterprises are defined.

 

Ключові слова: оплата праці, організація обліку, первинний облік.

 

Key words: wages, organization of accounting, the primary accounting.

 

 

Вступ. Проблема організації обліку оплати праці на підприємстві полягає у встановленні і запроваджені такої сукупності правил, реалізація яких забезпечила б максимальний ефект від ведення обліку - вчасне формування фінансової й управлінської інформації щодо оплати праці, її вірогідність, доступність і корисність для широкого кола заінтересованих користувачів.

Ділянка облікової роботи по організації первинного обліку оплати праці у сільському господарстві є однією з найбільш відповідальних, розгалужених та складних. Спричинено це рядом умов, зокрема тим, що розмір оплати праці залежить від складності роботи, що виконується, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства. У сільському господарстві на оплату праці впливає розосередженість виробництва, одночасне виконання робіт на значних площах, складність оцінки робіт за багатьма показниками тощо. Тому, окрім загальних вимог, документальний облік потрібно вести і для контролю за низкою важливих економічних характеристик.

Аналіз досліджень і публікацій. Дослідженням первинного обліку оплати праці в сільському господарстві присвячені праці М.Т. Білухи, П.І. Гайдуцького, Н.В. Грабової, В.М. Жука, Г.Г. Кірейцева, Л.В. Мельянкової, тощо. Питання реформування оплати праці в Україні висвітлювали А. Калина, А. Колот, К. Крищенко, С. Соломонов, Н. Ткаченко та інші. Але зміна господарських умов та законодавства потребують подальшого вирішення цього питання. Більшість вчених зауважує, що в первинному обліку оплати праці на сільськогосподарських підприємствах існують проблеми, які передбачають недостатність інформації, яка відображається в них, це в свою чергу призводить до складності і більшої трудомісткості по розрахунках з оплати праці.

Роль первинного обліку оплати праці у формуванні завдань управління досліджено рядом науковців. Як зазначає І. Саух [1], для управління господарською діяльністю, зокрема операціями, пов'язаними з оплатою праці на підприємствах, необхідний постійний, абсолютно обґрунтований, юридично підтверджуючий бухгалтерський облік цих операцій на підставі достовірних даних первинної документації.

У сучасних умовах господарювання, як визнано рядом авторів, зокрема І. Саух, Л.В. Мельянковою [1; 2], основними завданнями організації первинного обліку праці та її оплати є: контроль за якістю та кількістю затраченої праці, за продуктивністю праці, за розміром фонду заробітної плати та іншими трудовими виплатами; своєчасне і правильне віднесення сум нарахованої заробітної плати на витрати та розподіл їх; здійснення у встановлені строки розрахунків з персоналом по заробітній платі та інших виплатах; збір інформації та групування показників з оплати праці, необхідних для поточного і наступного планування, контролю, аналізу та оперативного управління виробництвом, для складання фінансової і статистичної звітності.

Виходячи з цих завдань, організація первинного обліку оплати праці передбачає облік: особового складу; робочого часу; виробітку (продукції) та нарахування заробітної плати; дотримання законодавства про працю; своєчасний розрахунок з оплати праці.

Загалом, це зводиться до: форм кадрової документації; форм, систем, розмірів заробітної плати та інших виплат; встановлення режиму роботи; організації праці; нормування і оплати праці; строки подання первинних документів з обліку праці та її оплати до бухгалтерії підприємства; порядок обробки та зберігання первинних документів та регістрів обліку з оплати праці; порядок створення резервів на виплату відпусток, щорічної винагороди за вислугу років, винагород за підсумками роботи за рік.

Л.В. Мельянкова вважає, що проблемами сучасного первинного обліку оплати праці є застосування первинних документів, затверджених ще наказами Міністерства сільського господарства СРСР, що обмежує його можливості у приведені до облікових стандартів [2, с. 8].

Метою статті є визначення особливостей елементів організаційної побудови бухгалтерського обліку оплати праці на сільськогосподарських підприємствах.

Робочою гіпотезою дослідження є постановка та вирішення наступних питань: структурні блоки організації первинного обліку оплати праці; значення облікової політики; необхідність упорядкування визначення мінімального розміру заробітної плати; документальне оформлення операцій щодо розрахунків із заробітної плати тощо.

Виклад основного матеріалу дослідження. В організацію бухгалтерського обліку входять три пов'язані частини (етапи), що охоплюють весь бухгалтерський облік як технологічний процес, у якому поєднується жива праця облікових працівників, засоби праці (технічне забезпечення бухгалтерського обліку), а також специфічні предмети праці (бухгалтерські документи) для одержання підсумкової інформації.

На першому, методичному етапі організації бухгалтерського обліку праці здійснюється вибір системи певних способів та прийомів, на яких базуються документування та конкретне застосування елементів методу бухгалтерського обліку, а саме: проводиться комплекс заходів, які забезпечують організацію первинного документування: вибір об'єктів первинного документування та носіїв первинної інформації, складання переліку форм первинних документів, їх проектування, встановлення і запровадження порядку та процедур здійснення записів у первинних документах щодо праці та її оплати.

Другий етап організації бухгалтерського обліку – технічний. Це вибір форми обліку, що найбільше відповідає галузі та розміру підприємства. Він полягає: у виборі способу обробки облікових даних – безкомп’ютерного або комп'ютеризованого; у розробці переліку і форм облікових регістрів; у встановленні і запровадженні порядку здійснення записів у регістрах і перенесення даних у регістри.

Якщо під час першого та другого етапів здійснюється організація ведення облікових записів, то третій етап полягає в організації роботи облікового апарату, що охоплює: визначення оптимальної структури облікового апарату (розподіл облікової праці за ділянками обліку) щодо праці та її оплати, а також організація робочих місць бухгалтерів в частині раціонального розміщення облікового апарату (поруч з оперативними підрозділами, працівниками, які часто взаємодіють з бухгалтерією тощо); встановлення належних інформаційних зв'язків між окремими частинами бухгалтерії та між бухгалтерією й оперативними підрозділами підприємства, а також із зовнішнім середовищем (ведення належного діловодства та документообігу).

Особливе місце у формуванні документального забезпечення обліку оплати праці займає облікова політика. У розділі облікової політики, що стосується організації облікових робіт з первинного (і частково зведеного) обліку оплати праці в сільськогосподарському підприємстві відображають: перелік осіб, відповідальних за ведення обліку оплати праці, посадові інструкції; перелік галузей, центрів витрат та відповідальності (за наявності); комерційну таємницю та порядок її захисту; систему внутрішнього контрою тощо. Наразі, тут відбивається і нормативне забезпечення обліку праці та її оплати, а отже і кадрова документація.

Як зазначають Сопко В.В., Завгородній В.П., основним видом носіїв облікової інформації на етапі первинного обліку є документ (доказ). До бухгалтерських документів ставлять такі вимоги: наявність обов’язкових спеціальних реквізитів, забезпечення контролю за господарськими фактами, виготовлення звітних даних, зручність обробки, чіткість, компактність тощо [4].

Документальне оформлення операцій щодо розрахунків із заробітної плати між працівниками й роботодавцем супроводжується великою кількістю облікових документів типових та нетипових форм, на кожний з яких затверджується графік документообігу керівництвом підприємства. Основним документом, який визначає порядок організації оплати праці на підприємстві, розміри основної та додаткової заробітної плати, порядок преміювання працівників, є Положення про оплату праці на підприємстві. Даний документ містить інформацію про: загальні принципи організації оплати праці на підприємстві, системи і форми оплати праці, які застосовуються до різних категорій працівників; штатний розклад працівників підприємства; побудову основної (тарифної) оплати праці з інструкціями за посадами і професіями тарифних ставок та окладів або порядку розрахунку, в залежності від показників роботи працівника і підприємства в цілому; обумовлені доплати, надбавки і компенсації із зазначенням їх розмірів; інші преміальні системи, що використовуються на підприємстві та шкалу преміювання. Первинний облік оплати праці ведеться відділом кадрів, або іншою уповноваженою особою. Основними розпорядчими документами відносно особового складу є: наказ (розпорядження) про прийом на роботу, наказ (розпорядження) про переведення на іншу роботу, наказ (розпорядження) про надання відпустки, наказ (розпорядження) про припинення трудового договору (контракту).

Облік розрахунків з оплати праці працівників здійснюється на основі різних спеціальних документів. У методичній частині облікової політики вказують: системи і форми оплати праці, що застосовуються на підприємстві; перелік робіт, які підлягають нормуванню; порядок визнання нарахованої суми виплат за поточними зобов'язаннями; порядок нарахування виплат за невідпрацьований час, премій та інших заохочувальних виплат; варіант обліку витрат тощо. Це всі складові знаходять відображення у первинному обліку. Отже, документування оплати праці можна охарактеризувати як письмове свідчення про здійснення господарської операції, що надає юридичної сили даним бухгалтерського обліку.

Для документування розрахунків з оплати праці існує велика кількість документів, кожен з яких має певні особливості у його заповнені, тому при їх фіксації бухгалтеру потрібно бути дуже уважним. Варто наголосити, у зв'язку зі змінами в законодавстві, які час від часу змінюють свої вимоги щодо тих чи інших документів потрібно постійно слідкувати, для уникнення розбіжностей. Джерелами такої інформації слугує ряд документів щодо прийому, звільнення і переведення працівників підприємства, первинні документи, регістри бухгалтерського обліку і звітність.

Для обліку використання робочого часу призначено табель обліку відпрацьованого часу, де за кожним працівником щоденно проставляють кількість відпрацьованих годин. Від правильного ведення табелів залежить достовірність нарахування заробітної плати, стажу працівників, розмір пенсій. Даний документ відкривається щомісячно на працюючих підрозділу підприємства. Для швидкого запису кожному працівнику присвоюють табельний номер. У первинних документах зазначають обсяг виконаних робіт, а інколи і обсяг отриманої продукції. Типовими формами з обліку використання робочого часу є ТФ № П-12 - Табель обліку використання робочого часу та розрахунку заробітної плати та ТФ № П-13 – Табель обліку використання робочого часу, в яких зазначається, чи дотримуються працівники режиму робочого часу та дані про відпрацьований час. Цей тип документа є важливим для працівників з погодинною оплатою праці, адже їм зарплата нараховується відповідно до відпрацьованого ними часу.

Для нарахування оплати праці для кінно-ручних робіт використовують Обліковий лист праці та виконаних робіт, який може бути у двох видах – для бригади, де записується група працівників, що виконували відповідні роботи, і індивідуальний, для трактористів – машиністів – Обліковий лист тракториста – машиніста.

Для нарахування оплати праці в тваринництві складають Розрахунок нарахування оплат праці працівникам тваринництва, адже розмір оплати в цій галузі залежить, головним чином, від обсягу одержаної продукції, а для інженерно-технічних працівників, службовців, молодшого обслуговуючого персоналу, працівників житлово-комунального господарства і працівників інших категорій підприємства, що мають тверді місячні ставки, обліковується в окремих табелях обліку робочого часу.

Подорожній лист автомобіля застосовують при нарахуванні заробітної плати водіям автомобілів, який може виписуватися як на день, так і на один рейс.

На основі первинних документів здійснюється нарахування оплати праці, що записується безпосередньо до первинних форм документів з виділенням окремо оплати найманих осіб та працівників господарства, та складають розрахунково-платіжні відомості, в яких відображають нараховані суми оплати, здійснюють утримання, вираховують суми до видачі працівникам.

Всі первинні документи в яких ведеться облік заробітної плати здаються для перевірки в розрахунковий відділ бухгалтерії за встановленим графіком.

За дотримання вимог законодавства з нарахування заробітної плати, достовірності та правильності оформлення первинних документів з оплати праці чинним законодавством передбачено відповідальність. Тому що на основі первинних документів нарахована оплата праці повинна бути відображена по кожному працівнику окремо та по об’єктах обліку.

Нарахована сума заробітної плати відображається по кожному працівнику підприємства окремо в Розрахунково-платіжній відомості, які формують відповідно по підрозділах. Дана відомість складається з двох розділів. В першому розділі, який має назву «Нараховано» відображають суми нарахованої оплати праці. Другий розділ – «Утримано і виплачено» призначено для відображення суми виплаченої працівникам з каси за оплатою праці та утримань з неї.

Статистика зайнятості населення теж відноситься до первинного обліку з оплати праці на підприємстві. За дослідженнями Л.В. Мельянкової [5], необхідно врахувати міжнародні рекомендації та стандарти системи показників зі статистики зайнятості населення та оплати праці (таблиця 1).

 

Таблиця 1. Первинні документи зі статистики праці

Форма

Затвердження

1. № П-1 «Наказ (розпорядження) про прийняття на роботу».

2. № П-3 «Наказ (розпорядження) про надання відпустки».

3. № П-4 «Наказ (розпорядження) про припинення трудового договору (контракту)».

4. № П-5 «Табель обліку використання робочого часу».

5. № П-6 «Розрахунково-платіжна відомість працівника».

6. № П-7 «Розрахунково-платіжна відомість (зведена)»

Про затвердження типових форм первинної облікової документації зі статистики праці Наказ Державного комітету статистики України від 05.12.2008р. № 489.

 

Основними ознаками статистичної звітності є: відповідність поставленій меті - підготовка статистичної інформації; наявність статистичного спостереження; наявність методології для складання. В умовах регульованого ринку призначенням статистичної звітності є моніторинг господарських процесів у часі і просторі для побудови інтегральної інформаційної статистичної бази з метою комплексної оцінки фінансового стану держави, регіонів, окремих економічних систем і прогнозування економічної ситуації.

Отже, форми статистичної звітності повинні складатися на основі достовірних даних первинного, зведеного, аналітичного обліку. Джерела інформації для складання статистичної звітності визначаються особливостями форм, періодичністю подання звітності. Форми статистичної звітності, термін подання яких один раз на місяць (квартал), складаються на підставі даних аналітичного обліку. Форми звітності, термін подання яких менший від одного місяця (два тижні, декада, тиждень), складаються на основі даних первинних документів.

На думку М.А Блажко [7], основним завданням організації праці в сільськогосподарських підприємствах є створення безпечних її умов завдяки застосуванню системи управління охороною праці. Це, насамперед, організація навчання працюючих з перевіркою їхніх знань щодо техніки безпеки та проведення широкої пропаганди охорони праці.

допоможе приймати більш ефективні рішення в ході виробничого процесу та дасть змогу здійснювати відповідні розрахунки з працівниками.

Висновки. Таким чином, організація первинного обліку розрахунків з оплати праці набуває особливого значення. Тим часом, стан оплати праці у сільськогосподарських підприємствах свідчить про певні проблеми, притаманні галузі.

Визначено, що достовірність обліку розрахунків з працівниками пов’язана з рівнем розробки відповідної облікової політики підприємства, чіткістю налагодженого обліку робочого часу і первинного документування виробітку та законною оптимізацією механізму розрахунку обов’язкових утримань і нарахувань.

Встановлено наступні елементи організаційної побудови: структурні блоки організації первинного обліку оплати праці, значення облікової політики та необхідність подальшого удосконалення документального  оформлення операцій щодо розрахунків оплати праці із врахуванням особливостей аграрного виробництва.

 

Список використаних джерел

1.  Саух І.В. Облік витрат на оплату праці: бібліометричний аналіз наукової літератури [Електронний ресурс] / Саух І.В. – Режим доступу : www.nbuv.gov.ua/portal/Soc.../44.pdf.

2.  Мельянкова Л.В. Удосконалення первинного обліку оплати праці / Мельянкова Л.В. // Бухгалтерія в сільському господарстві.–2011.– № 9 (282). – С. 26-32.

3.  Мудрик М.В. Первинний та зведений облік праці та її оплати на сільськогосподарських підприємствах [Електронний ресурс] / Мудрик М.В. – Режим доступу : //http://www.rusnauka.com/10_NPE_2009…44233.doc.htm.

4.  Сопко В. В. Організація бухгалтерського обліку, економічного контролю та аналізу : підручник / В. В. Сопко, В. П. Завгородній. – К. : КНЕУ, 2004. – 412 с.

5.  Мельянкова Л.В. Первинний облік оплати праці в аграрних підприємствах: напрямки удосконалення [Електронний ресурс] / Мельянкова Л.В. – Режим доступу : http://elibrary.nubip.edu.ua/11654/1/ 3.Meliankova_St_NUBIP.pdf

6.  Україна. Мін. статистики. Про затвердження типових форм первинної облікової документації зі статистики праці [Електронний ресурс] : наказ Мін. стат. України від 05.12.2008 р. № 489. – Режим доступу : http://zakon.nau.ua/doc/?uid=1157.103.0.

7.  Блажко М.А. Зайнятість і мотивація праці в аграрній сфері: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. екон. наук: спец. 08.07.02 «Економіка сільського господарства і АПК» / М.А. Блажко; Держ. установа «Ін-т економіки та прогнозування». - К., 2006. - 20 с.

 Стаття надійшла до редакції 17.10.2012 р.