EnglishНа русском

Ефективна економіка № 10, 2012

УДК 336.141.1..504 (477)

 

Ю. В. Кравчик,

керівник науково-інформаційного відділу

Хмельницького кооперативного торговельно-економічного інституту

 

МЕТОДОЛОГІЧНІ ПІДХОДИ ДО ОЦІНКИ ЕФЕКТИВНОСТІ РЕАЛІЗАЦІЇ ПРИРОДООХОРОННИХ ЗАХОДІВ

 

 

Анотація. Статтю присвячено дослідженню теоретико-методологічних засад оцінки ефективності екологічних проектів. В основу авторського бачення проблеми покладено підхід, за яким результати природоохоронних заходів вивчаються в трьох горизонтах: екологічному, економічному та соціальному. Аналіз цільових показників за кожним із горизонтів ефективності дозволяє комплексно оцінити ефекти від впровадження екологічного проекту.

Ключові слова:  природоохоронна діяльність, ефективність реалізації екологічних програм, фінансування природоохоронної діяльності.

 

Abstract. The article investigates the theoretical and methodological principles of evaluating the effectiveness implementation of environmental projects. The basis of the author's vision was assigned approach followed by the results of environmental activities studied in three horizons: environmental, economic and social. Analysis of the targets for each of the horizons efficiency allows to evaluate the comprehensive performance effects of implementing of environmental project.

Keywords: environmental activities, the effectiveness of environmental programs, funding environmental activities.

 

Аннотация. Статья посвящена исследованию теоретико-методологических основ оценки эффективности экологических проектов. В основу авторского понимания проблемы взят подход, согласно которому результаты природоохранных мероприятий изучаются в трех горизонтах: экологическом, экономическом и социальном. Анализ целевых показателей по каждому из горизонтов эффективности позволяет комплексно оценить эффекты от внедрения экологического проекта.

Ключевые слова: природоохранная деятельность, эффективность реализации экологических программ, финансирование природоохранной деятельности.

 

 

Актуальність дослідження. Одним з найважливіших механізмів підвищення результативності інвестиційної діяльності в екологічні проекти, є застосування програмно-цільових принципів організації управління природоохоронною діяльністю. У відповідності з цими принципами будь-який фінансовий проект, в т. ч. й екологічний, потребує оцінки ефективності. У свою чергу, зростає актуальність проблеми підвищення результативності екологічних проектів, особливо в контексті світових тенденцій розвитку в сфері екологічно орієнтованого економічного зростання.

Метою написання статті є розвиток теоретично-методологічних підходів до оцінки ефективності природоохоронних проектів. Досягнення поставленої мети передбачає виконання наступних завдань:

- охарактеризувати особливості екологічних проектів як об’єктів оцінки ефективності;

- обґрунтувати необхідність диференціації горизонтів оцінки результативності реалізації екологічних проектів;

- дослідити сутність оціночних показників;

- сформулювати принципи оцінки ефективності реалізації екологічного проекту.

Результати дослідження.  Економічна оцінка ефективності окремих екологічних проектів є складовою регіональної (державної) оцінки ефективності охорони навколишнього середовища. На обох рівнях вона потребує актуального підходу до оцінки матеріальних, організаційних, фінансових, природних та соціальних ресурсів, які зазнають екологічного ефекту, а також залучені в процес реалізації природоохоронної діяльності. В свою чергу, координація екологічних проектів як наслідок контролю їх ефективності має здійснюватися з врахуванням відтворювального характеру природних ресурсів, науково-технічних знань та впливу ринкових механізмів на діяльність макро- та мікроекономічних систем.

У вирішенні проблем і завдань охорони природи пріоритетним є комплексний підхід, за яким природа в соціально-господарському аспекті розглядається як елемент навколишнього середовища. Це в найбільшому степені характерно для промислового виробництва, де природний та екологічний фактори взаємозалежні в соціальному аспекті, технологічно та економічно. Це дозволяє сформулювати перелік пріоритетних об’єктів оцінки та контролю в галузі охорони навколишнього середовища [2, с. 147-149; 6, с. 98-102]:

- шкода, завдана в процесі природокористування (природному середовищу, господарським, будівельним і культурним об’єктам);

- екологічна шкода, завдана в наслідок ведення технологічної та виробничо-господарської діяльності;

- напрямки ліквідації поточного забруднення та запобігання потенційно можливому;

- рівень компенсаційних, податкових і штрафних платежів, що справляються за завдану навколишньому середовищу шкоду, та її поточне забруднення;

- ефективність процесів природокористування та пов’язаних з ними екологічних та природоохоронних проблем;

- ефективність природоохоронної діяльності підприємств;

- ефективність функціонування природоохоронних об’єктів (очисних споруд, заповідників і т.д.);

Таким чином, з цілями та результатами природоохоронної діяльності пов’язуються наступні види економічних оцінок:

1) завданої, поточної та потенційно можливої шкоди (у грошовому виразі);

2) операційних і капітальних витрат, спрямованих на ліквідацію завданої шкоди та на попередження потенційної;

3) податкових, компенсаційних і штрафних платежів за забруднення, транзакційних витрат;

4) економічних результатів – отримання товарної продукції та вторинних матеріальних ресурсів, що підлягають утилізації, витрат на очищення та повернення в навколишнє середовище вторинних відходів [4, с. 53; 10, с. 285].

У сукупності все вищенаведене визначає складність: а) оцінки наслідків негативного впливу промислового виробництва (особливо, металургії та хімічної промисловості) та природокористування на навколишнє середовище; б) оцінки ефективності екологічних і природоохоронних заходів; в) оцінки ефективності інвестиційного проекту в екологічний проект або природоохоронної діяльності промислових підприємств.

Подолання цих труднощів відбувається шляхом диференціації горизонтів оцінки результативності реалізації екологічних проектів на рівнях: екологічному, економічному та соціальному. При цьому, критеріями оцінки реалізації екологічних програм є: а) величина соціального та економічного ефекту; б) якість наданих в межах реалізації екологічного проекту послуг; в) ефективність реалізації (за кожним з горизонтів оцінки результативності).

Механізми оцінки можуть відрізнятися залежно від спрямованості екологічного проекту. Так, наприклад, оцінка деяких природоохоронних заходів здійснюється як під час реалізації, так і після їх реалізації, у зв’язку з тим, що ефект від проведення запланованих дій може проявитися з часом. Разом з тим, проведення ретроспективної оцінки покликане сприяти виявленню недоліків та прорахунків, допущених під час розробки та реалізації екологічних програм.

В подальшому, результати оцінки можуть використовуватися для проведення аналізу ефективності заходів екологічного проекту, що дає змогу суттєво вдосконалити якість його розробки. Якщо проект розрахований на кілька років (що характерно для програм в екологічній сфері), то в цьому випадку щорічно проведена оцінка отриманих результатів дозволить скорегувати програмні заходи наступних років. Крім того, проведення ретельно продуманої процедури оцінки ефективності виявляє причинно-наслідковий зв'язок між результатами й програмними заходами. Проте, поглиблений аналіз результатів і ефективності програмних заходів має не лише переваги, але й недоліки. До числа основних переваг можна віднести  отримання детальної та перевіреної інформації, а до числа недоліків – порівняно більші фінансові витрати та витрати часу [11, с. 104].

 Для екологічних програм особливо важливим є проведення оцінки з погляду ефективності видатків. Для порівняння альтернативних екологічних проектів важливо враховувати індикатори результативності, що характеризують своєчасність і повноту реалізації тієї або іншої функції. Традиційно застосовують наступні критерії оцінки (рис. 1). Зазначені критерії тісно взаємопов’язані та відтворюють різні аспекти ефективності соціальних видатків у процесі виконання бюджету:

- з точки зору економічності – необхідно знати склад витрат і ціни;

- для оцінки продуктивності – якісні стандарти продукції й послуг та порівняльну ресурсоємність реалізації кожного з них;

- для оцінки результативності – необхідна розробка спеціальних індикаторів досягнення цілей.

 

Рис. 1 Критерії оцінки результативності видатків фінансування природоохоронних заходів.

Джерело: побудовано на підставі опрацювання [3, с. 111-113; 5, с. 214; 7, с. 104].

 

Оцінка й порівняння витрат та результатів є необхідним кроком для підготовки обґрунтованих рішень відносно доцільності реалізації різних регіональних програм. При цьому слід визначити: а) компоненти витрат; б) економічні показники, що дозволяють оцінювати різноманітні елементи витрат та результатів в єдиній системі цінностей; в) чисту віддачу (різницю між результатами й витратами, в т. ч. між суспільними вигодами й суспільними витратами).

Як зазначалося вище, при оцінці екологічних програм особливу увагу необхідно приділяти розрахункам показників не лише економічної, але й соціальної та екологічної ефективності.

Показники економічної ефективності відтворюють фінансові та виробничі результати реалізації екологічних програм, що передбачають певні економічні вигоди як для підприємств, так і для державних структур, що реалізують дані програми. Економічний ефект полягає в забезпеченні необхідного рівня прибутковості при здійсненні економічної діяльності. Для природоохоронних заходів таким ефектом може стати відсутність необхідності спрямовувати на вирішення екологічних проблем всезростаючу кількість матеріальних ресурсів в майбутньому, оскільки ці проблеми вже будуть вирішені. Економічний ефект від реалізації екологічних регіональних програм оцінюється приростом збереженої сумарної вартості природних ресурсів на території їх дії.

Оцінка й порівняння витрат і результатів необхідні для підготовки обґрунтованих розв’язків відносно доцільності реалізації різних програм.

При цьому слід визначати: а) компоненти витрат; б) економічні показники, що дозволяють оцінювати різноманітні елементи витрат та результатів у єдиній системі цінностей; в) чисту віддачу (різницю між результатами й витратами, у т.ч. між суспільними вигодами й суспільними витратами).

На економічному рівні ефективність інвестицій оцінюється розміром економічних ресурсів збережених внаслідок економії, або запобігання втрат природних ресурсів, живої та упредметненої праці у виробничій та невиробничої сферах народного господарства, а також у сфері особистого споживання.

Кількісними показниками ефективності реалізованих екологічних проектів є:

- порівняльна оцінка витрат на проведення природоохоронних заходів і досягнутих завдяки цим заходам економічним результатам;

- порівняльна оцінка показників величини попереджених збитків внаслідок забруднення навколишнього середовища та річного приросту прибутків, отриманого за рахунок економії витрат і реалізації утилізованої супутньої продукції;

- порівняльна оцінка річних економічних збитків, понесених внаслідок забруднення навколишнього середовища до та після реалізації конкретного екологічного проекту.

Стан навколишнього середовища є одним з найбільш істотних факторів, що впливають на здоров'я населення. За оцінками фахівців ООН стан здоров’я населення на 20-40% залежить від стану навколишнього середовища, на 15-20% від генетичних факторів, на 25-50% – від способу життя й тільки на 10% – від діяльності системи охорони здоров’я, тому показники соціальної ефективності враховують соціально-демографічні наслідки реалізації заходів екологічної програми для суспільства в цілому, ступінь їх корисності, що характеризується поліпшенням стану здоров'я населення, зменшенням кількості захворювань і смертей внаслідок зниження викидів шкідливих речовин у навколишнє середовище.

Останнім часом усе більшу тривогу викликає погіршення демографічних показників та характеристик стану здоров’я населення в Україні. Зростання кількості забруднюючих атмосферне повітря речовин визначає антропогенний вплив людини на всі природні екосфери, яке за масштабами стало співвідносним, а в багатьох випадках і в багато разів переважаючим дію природних катастроф на середовище проживання людини. Це призводить до порушення причинно-наслідкових зв'язків між окремими природними системами, і цей деструктивний процес рано чи пізно позначається на здоров’ї населення [9, с. 8-12]. Тому є всі підстави стверджувати, що якість життя населення є основним показником стану навколишнього середовища, яке в такій проекції можна оцінювати за наступними критеріями:

- приростом чисельності населення поточного року в порівнянні з попереднім;

- темпами народжуваності та темпами смертності.

Показники екологічної ефективності відтворюють наслідки реалізації екологічного проекту для стану навколишнього природного середовища, що може виражатися в екологічній ємності території, збільшенні біорозмаїття, підвищенні асиміляційного потенціалу території. Також до числа показників екологічної ефективності можуть бути віднесені показники, що характеризують динаміку зниження кількості забруднюючих викидів і скидань. У результаті природне середовище стає менш забрудненим, а, отже, більш стійким до негативного антропогенного впливу внаслідок економічної діяльності людини.

Ефективність природоохоронних заходів на екологічному рівні полягає в зниженні негативного впливу на навколишнє середовище та поліпшенні його стану. Зокрема, витрати на попередження негативного впливу забрудненого середовища на реципієнтів при забрудненні водних ресурсів, визначаються величиною фінансових ресурсів, необхідних для попередження використання забрудненої води на технологічні та комунально-побутові потреби. До їх числа відносяться витрати на: а) розведення (деактивацію) стічних вод; б) застосування досконаліших (ефективніших) способів очищення води; в) перенесення водозабору або забезпечення доступу водокористувачів до більш чистих водних ресурсів.

При атмосферному забрудненні аналогічні витрати необхідні для: а) застосування систем очищення повітря, що надходять у житлові та виробничі приміщення; б) при подачі повітря для технологічних потреб; в) створення санітарно-захисних зон.

До числа витрат, спрямованих на попередження впливу забрудненого середовища відносяться витрати на збір, вилучення та поховання відходів виробництва та споживання, включаючи  витрати на відчуження земель для організації місць зберігання відходів.  Оціночними показниками в цьому випадку є:

- обсяги викидів (забруднення) у навколишнє середовище та їх територіальна поширеність;

- кількість та якість придатних до використання земельних, атмосферних і водних ресурсів.

В цілому, соціальна та екологічна ефективність природоохоронних заходів може виражатися в обмеженні або усуненні негативного впливу господарської діяльності на суспільство й навколишнє середовище, а також підвищенні рівня здоров’я населення й відновленні природних ресурсів і елементів, необхідних для забезпечення життєдіяльності людину. Пріоритет повинен віддаватися тим проектам, які спрямовані на запобігання забруднення навколишнього середовища.

При цьому слід зазначити, що реалізація неефективної для навколишнього природного середовища й з погляду суспільства екологічної програми не може бути визнана доцільної навіть у тому випадку, якщо вона є вигідною з економічної точки зору. У зв'язку із цим пропонується наступний порядок оцінки екологічних програм (рис. 2):

 

Рис. 2 Алгоритм комплексної оцінки ефективності екологічних проектів

Джерело: побудовано на підставі опрацювання [1, с. 250-255; 8, с. 47-49; 12, с. 369-372].

 

Відзначимо, що оцінка екологічної й соціальної ефективності повинна передувати оцінці економічної ефективності, оскільки економічний ефект від реалізації регіональних програм порівнюється соціальними й екологічними вигодами й втратами. Для цього використовуються спеціальні методи: оцінка витрат і вигід (cost-beneit analysis) і зіставлення витрат з ефектами (cost-effectiveness analysis), що особливо добре зарекомендували себе при вирішенні екологічних проблем.

Фінансування природоохоронних програм потребує створення розгорнутої системи моніторингу й оцінки ефективності їх реалізації, яка потребує системи індикаторів, комплексу заходів внутрішнього та зовнішнього контролю. З такої точки зору, екологічний проект може розглядатися як сукупність економічних відносин, спрямованих на досягнення певних цілей в екологічній та соціально-економічній сферах, досягнення яких передбачає дотримання певних принципів оцінки:

- ефективності: при оцінці варіантів екологічних програм перевага віддається тій програмі, реалізація якої забезпечує максимальний ефект;

- послідовності: на різних стадіях розробки й здійснення проекту його ефективність визначається з різних точок зору для отримання комплексної оцінки;

- обліку зовнішніх ефектів: важливо враховувати всі побічні результати, хоча б на основі експертних оцінок;

- повного фінансування: відповідно до нього всі заходи мають бути профінансовані. Відсутність і нестача коштів утрудняє або унеможливлює як реалізацію екологічної програми, так і її оцінку;

- комплексності: екологічні програми повинні бути спрямовані на розв'язок цілого комплексу природних проблем, з урахуванням інтересів інших екологічних (адміністративно-територіальних) областей;

- врахування фактору часу: результати від реалізації екологічних програм можуть проявитися не відразу, що варто враховувати при оцінці ефективності;

- обліку регіональних особливостей: пріоритет повинен віддаватися регіональним екологічним програмам, оскільки вони повніше й точніше враховують природно-кліматичну специфіку регіону.

Висновок. Отже, при розробці фінансового та організаційного плану екологічних проектів надзвичайно важливою є орієнтація видатків на досягнення специфічних цілей і оцінка їх ефективності на основі цільових показників (індикаторів). При цьому слід зазначити, що для природоохоронних заходів повинна проводитися обов’язкова оцінка їх позитивного впливу на навколишнє природне середовище. Крім того, оцінка їх ефективності вимагає обліку природно-кліматичних особливостей регіону.

На сьогоднішній день проблема оцінок ефективності реалізації екологічних проектів до кінця не вирішена не лише на регіональному, але й на державному рівні. Тому питання надійності й актуальності процедур оцінки продовжують залишатися одними з найважливіших.

  

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

 

1. Александров І. О. Концепція еколого-інвестиційної політики як передумова сталого людського розвитку / І. О. Александров, В. В. Стиров // Вісник Донецького університету. Серія: Економіка і право. Спецвипуск. – 2009. – 250-255 с.

2. Бильчак  В.  С.  Формирование  устойчивого  развития  предприятия  региона:   механизмы, методы,  управление  (эколого-экономический  аспект) : монография / В.С Бильчак,  А.  И. Бородин. – Калининград: РГУ им. И. Канта, 2009. – 185 с.

3. Борисова В.А. Еколого-економічні аспекти підприємницької діяльності : монографія / В.А. Борисова. – Суми: Довкілля, 2003. – 210 с.

4. Бородин А.И. Оценка эффективности региональных экологических программ / А.И. Бородин, Н.Н. Киселева, Н.Н. Шаш // Програмный бюджет. – 2011. – №4. – С. 50-62.

5. Герасимчук Н.А. Економічна ефективність природоохоронних заходів сільськогосподарських підприємств: сучасний стан і перспективи розвитку // Економіка природокористування та охорони навколишнього середовища. – 2010. – №3. – С. 213-219.

6. Киселева  Н.  Н.  Устойчивое  развитие  социально-экономической  системы  региона:  методология   исследования, модели, управление : монографія / Н.Н. Киселева. – Ростов-на-Дону: Изд-во ЮФУ, 2008. – 288 с.

7. Корпан Р.В., До моделювання еколого-економічних наслідків дострокового припинення діяльності промислового підприємства / Р.В. Корпан, І.В. Недін / Вісник Сумського державного університету. – 2004.– №9. – С. 100-109.

8. Макарова Н.С. Економіка природокористування : навч. посіб./ Н.С.Макарова, Л.Д.Гармідер, Л.В.Михальчук. – К.: Центр навч. л-ри, 2007. – 322 c.

9. Методи оцінки екологічних втрат / [за заг. ред. Мельник Л.Г. та О.І. Карінцева]. – Суми: Університетська книга, 2004. – 287 с.

10. Подопригора В.П. Экономическая эффективность природоохранных мероприятий в горно-химической промышленности / В.П. Подопригора, И.И. Дрогомирецкий, Е.П. Каратыгин // Горный информационно-аналитический бюллетень. – 2005. – №4. – С. 283-291.

11. Хубецов Т.Х. Оценка эффективности природоохранных мероприятий в цветной металлургии / Т.Х. Хубецов, Т.А. Келоев // Труды молодых ученых. – 2003. – №3. – С. 101-109.

12. Яндыгаров Я. Я. Экономика природопользования / Я. Я. Яндыгаров. – М. : Изд-во «Кнорус», 2005. – 576 с.

 Стаття надійшла до редакції 09.10.2012 р.