EnglishНа русском

Ефективна економіка № 10, 2013

УДК 339.9

 

Ж. В. Семчук,

кандидат економічних наук, доцент кафедри фінансів та кредиту,

ПВНЗ “Львівський університет бізнесу та права”, м. Львів

О. С. Процевят,

студентка, Національний університет Львівська політехніка, м. Львів

Р. М. Скриньковський,

викладач кафедри демографії, трудових відносин і соціальної політики

ПВНЗ “Львівський університет бізнесу та права”, м. Львів

 

ОСОБЛИВОСТІ СТРАХУВАННЯ ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВ

 

J. V. Semchuk,

Ph.D in Economics, associate Professor of Department of finances and credit, Lviv University of Business and Law, Lviv

O. S. Protseviat,

student at the National University “Lviv Polytechnic”, Lviv

R. M. Skrynkovskyy,

lecture of demography, labor relations and social policy department, Lviv University of Business and Law, Lviv

 

FEATURES INSURANCE INTERNATIONAL BUSINESS

 

У статті проаналізовано сутність та особливості страхування зовнішньоекономічної діяльності (ЗЕД) підприємства. Представлено основні види ризиків, які найчастіше трапляються при здійсненні ЗЕД. Наведено основні види страхування ЗЕД за різними класифікаційними ознаками та системи страхування ЗЕД підприємства.

 

The article analyzes the nature and characteristics of foreign insurance activities (FEA) company. Presents the main types of risks that often occur in the implementation of FEA. Presented by classification features basic insurance FEA. Shows the insurance system FEA company.

 

Ключові слова: страхування, зовнішньоекономічна діяльність, підприємство, ризик, страховий фонд, система, франшиза

 

Key words: insurance, foreign trade,enterprise, risk, insurance fund,system, deductible

 

 

Постановка проблеми. В даний час суб’єкти господарювання здійснюють свою підприємницьку діяльність на власний ризик. Від швидкості та ефективності дій керівників підприємства стосовно виявлення ними підприємницького ризику, оцінки його наслідків та управління ним залежить величина прибутковості та рівень фінансової стійкості самого суб’єкта господарювання. В період стрімкого розвитку економіки спостерігається тенденція до росту потреб в галузі страхування. При цьому, значну роль у цьому напрямі слід надати страхуванню ЗЕД. Цей вид страхування тісно повязаний з процесами обслуговування інтересів як імпортерів, так і експортерів. Процес страхування, в даному випадку, являє собою механізм, де відповідальність за виникнення ризиків беруть на себе страховики. Ринок страхових послуг сьогодні є досить різноманітним. При цьому страховики, перебуваючи у жорстокій конкуренції, здійснюють узгодження умов страхування, проводять різного роду заходи по запобіганню та мінімізації виникнення ризиків.

Аналіз останніх досліджень і публікацій. Вагомий внесок у дослідження проблем, пов’язаних із дослідженням сутності та особливостей страхування ЗЕД підприємства зробили такі вчені-економісти: М.І. Дідіківський [1], А.П. Рум’янцев, Н.С. Рум’янцева [2], А.Ю. Архипов [3], А.П. Рудаков [4], В.Й. Плиса [5], І.В. Багрова, Н.І. Редіна, В.Є. Власюк та ін. [6]. Світова практика та досвід показують, що закордоном страхування потенційних ризиків здійснюється у 95 випадках зі всіх можливих 100.

Формулювання цілей статті. На основі аналізування літературних джерел та практики з поданої проблематики розкрити основні (ключові) особливості страхування ЗЕД підприємства.

Виклад основного матеріалу дослідження. Різного роду підприємницька діяльність беззаперечно пов’язана із певними економічними небезпеками. Поява небезпеки наносить великий ударна різноманітні інтереси майнового характеру учасників міжнародної економіки в процесі здійснення ЗЕД. У свою чергу, це можна пояснити виникненням різноманітних ризиків у сфері ЗЕД.

В результаті аналізування літературних джерел [1 – 6], однозначно необхідно погодитись з позицією науковця [1], що під ризиком в сфері ЗЕД необхідно розуміти ймовірність настання несприятливих подій, результатом яких стануть збитки та втрати майна суб’єктів ЗЕД.

Сьогодні існує близько 200 видів ризиків, які тісно переплітаються із ЗЕД. Їх традиційно доцільно об’єднати в 10-ть груп [7]:

1) ризик, повязаний з країною. Його суть полягає в різноманітних особливостях країн-партнерів, з якими здійснюється ЗЕД;

2) ризик недовіри до іноземного партнера, спричинений його ненадійністю;

3) ризик, що виникає згідно умов контракту;

4) ризик, що виникає при реалізації контракту;

5) ризик неплатоспроможності партнера або невчасної оплати;

6) ризик, що виникає в процесі митного оформлення;

7) ризик, що повязаний з доставкою товару;

8) ризик, повязаний з невизначеністю в сфері інформації, інновацій та галузі;

9) ризик валюти;

10) ризик в сфері нераціональних управлінських рішень.

Особливої уваги в галузі ЗЕД заслуговує страхування. Між страхуванням та діяльністю на міжнародному ринку виникає тісний взаємозв’язок, який супроводжується ризиками. В період останніх років стрімко зростає роль страхування, яке беззаперечно пов’язане із станом валютно-фінансових відносини між суб’єктами багатьох країн, кредитним непогашенням, платіжною відстрочкою, діями в сфері військових відносин між відповідними регіонами держав, нестабільною політичною системою. Варто зауважити, що в більшості країн світу в сферу страхування задіяні як державні, так і напівдержавні організації [8].

Суть поняття страхування ЗЕД полягає у взаємовідносинах суб’єктів міжнародної економіки щодо створення ними відповідних фондів грошового або валютного характеру. Ці фонди призначені для покривання збитків, що виникають в процесі здійснення ЗЕД. Основою здійснення страхових операцій є страховий фонд, або іншими словами – валютний чи грошовий. Однією із характерних рис страхового фонду слід відзначити рису забезпечення безперервності здійснення ЗЕД суб’єктами світового господарства [2].

Комерційні ризики – найбільш поширені ризики, і страхування яких найчастіше відбувається в міжнародному бізнес-оточенні. До них слід віднести [3, с. 416]:

- ризик зміни ціни, який виникає після того, як контракт було укладено;

- нетактовна поведінка одного із учасників контракту;

- нестабільна фінансова позиція одного із учасників контракту;

- коливання валютних курсів;

- витрати укладення контракту, враховуючи різноманітність законодавства країн.

У галузі страхування ЗЕД суб’єктами виступають [2]:

- страхувальники. Ними можуть бути як юридичні, так і фізичні особи, які в своїй діяльності використовують послуги, надані їм страховиками;

- страховики. До них відносять юридичних та фізичних осіб, що пропонують страхові послуги.

Розрізняють такі основні види страхування ЗЕД [2]:

1) страхування різного роду зовнішньоекономічних операцій та контрактів;

2) страхування “карго, тобто страхування вантажів;

3) страхуваннякаско, тобто страхування транспортних засобів. До підвидів даного роду страхування належать:

- страхування контейнерів та їхнє перевезення;

- страхування ризиків у сфері будівельно-монтажних робіт;

- страхування обладнання та устаткування від можливих пошкоджень;

- страхування зобов’язань по гарантіях;

- страхування імпортного комплексного обладнання;

- страхування електронного обладнання, що імпортується;

- страхування відповідальності за здійснення будівельно-монтажних робіт перед третіми особами;

- страхування виставок торгово-промислового та іншого характеру, які здійснюють та проводять іноземні фірми;

- страхування майнових цінностей іноземних підприємств, які проводять свою діяльність на території України;

- страхування майнових цінностей вітчизняних підприємств, що здійснюють свою діяльність за кордоном;

- страхування відповідальності за здійснення різного роду зовнішньоекономічних операцій та контрактів;

- страхування експортних кредитів.

Страхування у сфері ЗЕД виконує такі функції [4, с. 145]:

- створення спеціалізованого страхового фонду грошових коштів. Цей фонд створюється з метою компенсації за виникнення ризиків, відповідальність за які несе страхова компанія. Формування цього фонду відбувається як в добровільному, так і в обов’язковому порядку. Контроль та регулювання розвитку страхової діяльності в країні проводить держава. Реалізація цієї функції проводиться в системі резервних та запасних фондів. Саме вони гарантують ефективність процесу страхування.

- відшкодування збитку та особисте матеріальне забезпечення учасників страхування. Учасники, які формують страховий фонд та є фізичними або юридичними особами, мають право на відшкодування майнового збитку. Відшкодування майнового збитку проводиться згідно умов договору страхування та виплачується страховими компаніями. Дії страхових компаній в цьому випадку регулюються державою.

- попередження настання страхового випадку та мінімізація збитків в ситуації, коли він вже настав. Ця функція вимагає формування повного комплексу заходів, дії яких призвели б до ненастання страхового випадку або до мінімізації наслідків негативного характеру його настання.

Під системою страхування слід розуміти певну форму централізації та концентрації капіталу, основу якого становлять внески страхувальників. Ці внески сплачуються страховим компаніям їхніми клієнтами – страхувальниками. Подальний рух цих коштів такий: страховики направляють його в цінні папери підприємств та компаній, нерухомість, банки. В процесі цього відбувається фінансування економіки [8].

В процесі здійснення підприємством ЗЕД, воно використовує різні системи страхування цієї діяльності. Так, традиційно склалося, що існує три системи страхування [5]:

1) система страхування за пропорційно відповідальністю;

2) система страхування відповідальності за настанням першого ризику;

3) система страхування граничної відповідальності.

Суть системи страхування за пропорційною відповідальністю (1) полягає у неповному, або частковому страхуванні об’єкта. Страховик при цьому бере участь у відшкодуванні збитку. Сума одержання страхового відшкодування буде більшою у тому випадку, коли різниця між страховою сумою та оцінкою об’єкта страхування  буде меншою.

Згідно системи страхування відповідальності за настанням першого ризику (2), виплата відшкодування проводить у розмірі збитку, але обсяг виплати повинен входити в рамки страхової суми. За правилами даної системи, збиток, що виник та входить у рамки страхової суми виплачується в повному обсязі, а сума збитку, що виходить за рамки не компенсується.

Що стосується системи страхування граничної відповідальності (3), то вона має за мету виплату страхового відшкодування, що входить в певні, наперед встановлені, граничні рамки.

В процесі страхування ЗЕД часто використовують таке поняття, як франшиза. Під франшизою слід розуміти певну частину збитків, яка передбачена умовами договору страхування і, згідно з якою, страховик цю частину не відшкодовує страхувальнику. Тобто, страхувальник власними силами покриває частину збитку [5].

В процесі здійснення різноманітних зовнішньоекономічних операцій, слід враховувати фактори, які при цьому впливають на виникнення ризиків. Серед цих факторів потрібно велику увагу надати стану економічної ситуації в країні, стану економічної ситуації крїни-партнера подальших відносин, стану заборгованості держави [6].

Страхування ЗЕД, крім вищенаведеної класифікації, поділяється на особисте (1), майнове (2) та страхування відповідальності (3).

В ЗЕД суть особистого страхування (1) полягає у страхуванні життя та здоров’я туристів, медичному страхуванні, страхування пасажирів, здійснюючи міжнародні перевезення.

Основним завданням майнового страхування в сфері ЗЕД (2) є страхування різного роду товарно-матеріальних цінностей та інтересів майнового характеру, що виникають у страхувальників. Одним із основних різновидів цього виду є страхування перевезень вантажів, яке здійснюється такими видами транспорту, як автомобільний, залізничний, авіаційний, морський та річковий. Сюди також належить страхування ризиків, пов’язаних із коливанням валютних курсів, страхування депозитних угод, страхування ризиків, виникнення яких спричиняють інвестиції, страхування делькредере.

Зміст страхування відповідальності (3) полягає у страхування будь-якої діяльності чи бездіяльності перед третіми особами, відповідальність перед якими несе страхувальник. Основною метою цього виду страхування є забезпечення захисту інтересів третіх осіб. Страховий захист при цьому виявляється у вигляді грошового відшкодування [6].

Висновки. Сьогодні, коли підприємство проходить крізь часті фінансово-економічні кризи, періоди стагнації, воно повинно бути впевнене в тому, що завтра не настане криза в його діяльності, та в гіршому випадку – його ліквідація. Для того, щоб хоча б якось оминути ці барєри, на допомогу підприємству приходить страхування. Підприємство, будучи учасником світового господарства, безпосередньо повинно страхувати свою підприємницьку діяльність від виникнення певних непередбачуваних ризиків у цьому напрямі.

З огляду на це, можна стверджувати, що з допомогою застосування на підприємстві відповідної системи страхування, воно, будучи учасником ЗЕД, зможе в повному обсязі захистити свою відповідальність, залишити результати своєї діяльності недоторканними з позицій ризиків, а в гіршому випадку – зменшити негативні наслідки.

 

Література.

1. Дідківський М.І. Зовнішньоекономічна діяльність підприємства: [навч. посібн.] / М.І. Дідківський. – К.: Знання, 2006. – 462 c. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.info-library.com.ua/books-book-68.html (07.10.2013).

2. Рум’янцев А.П. Зовнішньоекономічна діяльність: [навч. посібн.] / А.П. Рум’янцев, Н.С. Рум’янцева. – [2-ге вид. перероб. та доп.]. – К.: Центр учбової літератури, 2012. – 296 с.

3. Международные экономические отношения. Международный бизнес: [учебник] / [А.Ю. Архипов и др.; общ. ред.: А.Ю. Архипов, Е.П. Пузакова]; Южный федеральный ун-т. − Ростов н/Д : Феникс, 2009. − 571 с.

4. Рудаков А.П. Страхование внешнеэкономической деятельности: [учебное пособие] / А.П. Рудаков. – М.: АТиСО, 2008. – 288 с.

5. Плиса В.Й. Страхування: [навч. посібн.] / В.Й. Плиса. – К.: Каравела, 2006. – 392 с.

6. Зовнішньоекономічна діяльність підприємства: [підручник для вузів] / [І.В. Багрова, Н.І. Редіна, В.Є. Власюк, О.О. Гетьман]; За ред. д-ра екон. наук, проф. І.В. Багрової. – Київ: Центр навчальної літератури, 2004. – 580 с.

7. Оцінка і страхування ризиків при здійсненні ЗЕД [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://ref.rushkolnik.ru/v70411/?page=5 (07.10.2013).

8. Аналіз системи страхування ЗЕД в Україні. Роль страхування в ЗЕД [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://stud24.ru/insurance/analz-sistemi-strahuvannya-zed-v/485674-1888627-page2.html (07.10.2013).

 

References.

1. Didkivs'kyj, M.I. (2006), Zovnishn'oekonomichna diial'nist' pidpryiemstva [Foreign economic activity enterprises], Znannia, Kyiv, Ukraine.

2. Rum'iantsev, A.P. and Rum'iantseva, N.S.(2012), Zovnishn'oekonomichna diial'nist' [Foreign economic activity], 2nd ed., Tsentr uchbovoi literatury, Kyiv, Ukraine.

3. Arhipov, A.Ju. (2009), Mezhdunarodnye jekonomicheskie otnoshenija. Mezhdunarodnyj biznes [International economic relations. International Business], Feniks, Rostov-on-Don, Russia.

4. Rudakov, A.P. (2008), Strahovanie vneshnejekonomicheskoj dejatel'nosti [Insurance of foreign economic activity], ATiSO, Moscow, Russia.

5. Plysa, V.J. (2006), Strakhuvannia [Insurance], Karavela, Kyiv, Ukraine.

6. Bahrova, I.V. Redina, N.I. Vlasiuk, V.Ye. and Het'man, O.O. (2004), Zovnishn'oekonomichna diial'nist' pidpryiemstva [Foreign economic activity enterprises], Tsentr navchal'noi literatury, Kyiv, Ukraine.

7. Rushkolnik (2013), Otsinka i strakhuvannia ryzykiv pry zdijsnenni ZED [Evaluation and insurance risks of FEA], available at:  http://ref.rushkolnik.ru/v70411/?page=5 (Accessed 25 Oct 2013).

8. stud24.ru (2013), Analiz systemy strakhuvannia ZED v Ukraini. Rol' strakhuvannia v ZED [Analysis of insurance FEA in Ukraine. The role of insurance in FEA], available at: http://stud24.ru/insurance/analz-sistemi-strahuvannya-zed-v/485674-1888627-page2.html (Accessed 25 Oct 2013).

 

 

 Стаття надійшла до редакції 03.10.2013 р.