English • На русском
Електронний журнал «Ефективна економіка» включено до переліку наукових фахових видань України з питань економіки (Категорія «Б», Наказ Міністерства освіти і науки України від 11.07.2019 № 975)
Ефективна економіка № 10, 2013
УДК 33.658
Н. В. Дулеба,
к. е. н., доцент, доцент кафедри «Економіка»,
Національний транспортний університет, м. Київ
ДОСЛІДЖЕННЯ ТРАНСФОРМАЦІЇ ПОНЯТТЯ «ЕКОНОМІЧНА БЕЗПЕКА ПІДПРИЄМСТВА»
N. V. Duleba,
Ph. D., associate professor, assistant professor of "Economics",
National Transport University, Kyiv
RESEARCH TRANSFORMING THE CONCEPT OF "ECONOMIC SECURITY"
В статті розкрито суть категорії «економічна безпека» та умови її виникнення, а також розвиток поняття «економічна безпека підприємства».
In the article essence of category is exposed «economic security» and terms of its origin, and also development of concept «economic security of enterprise».
Ключові слова: Безпека, економічна безпека, економічна безпека підприємства.
Keywords: Security, economic security, economic security.
Постановка проблеми.
Категорія «економічна безпека» порівняно недавно стала повноправним об’єктом дослідження економічної науки. Цей термін почав використовуватися у працях вітчизняних економістів лише на початку 90-х рр. минулого століття. Специфічний категоріальний апарат з використанням невластивих класичній економічній науці термінів («загроза», «індикатор безпеки», «порогове значення» тощо), формування відповідного йому методологічного інструментарію аналізу засвідчили створення окремої підгалузі економічних досліджень — науки про економічну безпеку.
Аналіз останніх досліджень і публікацій.
Між тим розвиток досліджень за цим напрямом відбувався досить бурхливо, свідченням чому — низка напрацьованих за час, що минув відтоді, фундаментальних праць російських науковців, таких як Іполітов К.Х., Олейніков Е.А., Богданов І.Я., та українських – Пастернак-Таранушенко Г.А., Шлемко В.Т., Бінько І.Ф., Геєць В.М., Мунтіян В.І., Єрмошенко М.М., Гончаренко О.М., Лисицин Є.М. Як і будь-якій молодій галузі науки, науці про економічну безпеку поки що притаманний значний методологічний «різнобій». Автори згаданих вище праць, власне, поки що не дійшли згоди щодо засадничих категорій зазначеної науки, в тому числі — й щодо її ключового визначення — поняття «економічна безпека».
Цілі статті.
Дана стаття покликана розкрити суть категорії «економічна безпека» та умови її виникнення, а також розвиток поняття «економічна безпека підприємства».
Основний матеріал.
У складних і малопрогнозованих умовах ринкового середовища перед кожним підприємством постає проблема економічної безпеки.
Перетворення в економіці України, реформування відносин власності є передумовами виникнення поняття економічної безпеки підприємства і його еволюції.
На початку 90-х років минулого століття економісти розглядали це поняття з позиції захисту комерційної таємниці підприємства. Цьому сприяли трансформаційні процеси в економіці країни, що призвели до зміни форм власності підприємств, що у свою чергу спонукало їх до захисту своїх комерційних таємниць, інтелектуальної власності і взагалі інформації як найціннішого товару.
А. Шаваєв притримується такої самої думки відносно трактування поняття «економічна безпека підприємства» на початку 90-х років. Забезпечення економічної безпеки підприємства автор перш за все розглядає з позиції захисту інформації і комерційної таємниці [12].
В. Ярочкін у своїх роботах стверджує, що на перших етапах ринкових перетворень кожне підприємство намагалось захистити свої комерційні таємниці, інтелектуальну власність і взагалі інформацію як найцінніший товар [14].
Зрозуміло, що такий підхід до розуміння економічної безпеки підприємства не враховував усього спектру впливу як зовнішнього так і внутрішнього середовища на діяльність підприємства.
Досліджуючи дане поняття вчені-економісти почали виділяти зовнішні впливи на економічну безпеку підприємства, а сам термін «економічна безпека» трактувати як «захищеність економічних інтересів підприємства від впливу несприятливих умов зовнішнього середовища». Як основне джерело виникнення загроз економічній безпеці підприємства почали розглядати державу.
Так, Д. Ковальов і Т. Сухорукова розглядають поняття «економічна безпека підприємства» як «захищеність діяльності підприємства від негативних впливів зовнішнього середовища, а також здатність швидко усунути різноваріантні загрози або пристосуватися до існуючих умов, що не позначаються негативно на його діяльності» [8].
В. Забродський і Н. Капустін трактують економічну безпеку підприємства як «кількісну і якісну характеристику властивостей фірми, що відображає здатність «самовиживання» і розвитку в умовах виникнення зовнішньої і внутрішньої економічної загрози» [6].
В.В. Шликов розглядає економічну безпеку підприємства як «стан захищеності життєво важливих інтересів підприємства від реальних і потенційних джерел небезпеки або економічних загроз» [13].
Основний недолік цих підходів – не зрозуміло звідки беруться загрози економічній безпеці підприємства, основні причини і місце їх виникнення. Не достатньо розглядається вплив внутрішнього середовища на економічну безпеку підприємства.
Економісти вузького профілю почали визначати економічну безпеку підприємства виходячи з позиції окремого аспекту господарської діяльності підприємства. Так О. Барановський вважає, що найважливішим напрямком формування системи економічної безпеки, в тому числі і підприємства, є створення діючого механізму фінансової безпеки [2]. О.І. Паламарчук у своїх роботах зазначає, що облік є однією з основних функцій управління, і саме облік виключає можливість прямих крадіжок без встановлених законом наслідків, створює інформаційні умови для здійснення контролю доцільності і законності використання ресурсів у попередньому, поточному і наступному режимах і допомагає запобіганню реалізації загроз, які знижують економічну стійкість підприємства [9].
Безумовно, розробка вузько функціональних направлень забезпечення економічної безпеки підприємства необхідна, так як дозволяє провести усебічне і глибоке дослідження вибраного аспекту діяльності підприємства, показати конкретні шляхи і способи забезпечення економічної безпеки підприємства у тій чи іншій сфері його діяльності. Але, усім вузько функціональним підходам до забезпечення економічної безпеки підприємства притаманний один головний недолік: автори цих підходів найчастіше виходять із різного розуміння економічної безпеки підприємства.
Розгляд економічної безпеки підприємства з позиції окремих аспектів призвів до того, що такі вітчизняні дослідники як: В. Забродський, Н. Капустін [6], І. Плетнікова [10], розглядаючи підприємство як багатофункціональну виробничо-господарську систему, виділили сім функціональних складових економічної безпеки підприємства: фінансову, інтелектуальну, кадрову, техніко-технологічну, політико-правову, екологічну, інформаційну та силову.
Д. Ковальов та Т. Сухорукова виділяють такі чотири підсистеми економічної безпеки підприємства: технологічна, ресурсна, фінансова і соціальна [44].
М. Бендиков [3] під економічною безпекою підприємства (господарюючого суб‘єкта) розуміє захищеність його науково-технологічного, виробничого та кадрового потенціалу від прямих (активних) або непрямих (пасивних) економічних загроз та здатність його до відтворення. Аналіз і оцінка економічної безпеки, на його думку, здійснюється через систему виробничих, фінансових та соціальних індикаторів.
С. Ілляшенко [7] під економічною безпекою підприємства розуміє стан ефективного використання його ресурсів та існуючих ринкових можливостей, що дають можливість господарюючим суб‘єктам запобігати внутрішнім та зовнішнім загрозам, забезпечувати тривале виживання та сталий розвиток на ринку відповідно до обраної місії. Він виділяє десять складових: фінансова, ринкова, інтерфейсна, інтелектуальна, кадрова, технологічна, правова, екологічна, інформаційна та силова.
А. Соловйов виділяє такі напрями формування поняття економічна безпека підприємства: правовий, організаційно-управлінський, інформаційно-аналітичний та технічний [11].
Ці визначення економічної безпеки підприємства дають можливість розглядати підприємство як об‘єкт економічної безпеки через сукупність функціональних складових або підсистем. Тобто економічна безпека підприємства розглядається як певна сукупна безпека його окремих складових або підсистем.
Глущенко С. [5] розглядає економічну безпеку підприємства набагато ширше – як «захищеність його діяльності від негативних впливів зовнішнього середовища, а також як здатність швидко усунути варіантні погрози або пристосуватися по-різному до існуючих умов, що не позначаються негативно на його діяльності». Отже, він розглядає економічну безпеку підприємства як особливу здатність його до ефективного функціонування в ситуації ризику.
Проте, такий підхід до визначення сутності економічної безпеки підприємства не розглядає перспективи розвитку підприємства, а поняття економічної безпеки підприємства певною мірою ототожнюється з поняттям його адаптації, погодитися з чим не можна.
Принциповою відмінністю більш пізніших розумінь економічної безпеки підприємства є визнання неможливості цілком захистити діяльність підприємства від негативного впливу зовнішнього середовища, оскільки підприємство здійснює свою діяльність у цьому зовнішньому середовищі і поза ним його діяльність неможлива.
Такої ж думки дотримуються і автори О.В. Ареф‘єва та Т.Б. Кузенко, які стверджують, що «економічна безпека підприємства є комплексним поняттям і пов‘язане не тільки з внутрішнім станом самого підприємства, а й з впливом зовнішнього середовища та із суб‘єктами, з якими підприємство вступає у взаємодію». Відтак, вони стверджують, що «стан економічної безпеки підприємства відбиває погодженість та збалансованість його інтересів та інтересів суб‘єкта зовнішнього середовища». З цих позицій економічну безпеку підприємства ці науковці пропонують розглядати як «практичне втілення положень теорії ресурсної взаємозалежності, відповідно до якої у своїй діяльності підприємство має враховувати різні інтереси партнерів, коло яких може бути дуже широким». На їхню думку економічна безпека підприємства є «мірою гармонізації у часі і просторі економічних інтересів підприємства з інтересами пов‘язаних з ним суб‘єктів зовнішнього середовища, що діють поза межами підприємства [1].
Сучасний стан розвитку поняття «економічна безпека підприємства» дозволяє розглядати економічну безпеку господарюючого суб’єкта в залежності від його галузевої приналежності.
З проведеної оцінки робіт вчених-економістів з питань економічної безпеки підприємства випливає, що еволюція поняття «економічна безпека підприємства» пройшла шість етапів розвитку, як показано в таблиці 1.
На першому етапі дане поняття розглядалось як забезпечення умов збереження комерційних таємниць підприємства, інтелектуальної власності і взагалі інформації як найціннішого товару.
Перший етап тривав з 1991 року по 1997 рік. Вважалось, що загрози економічній безпеці підприємства виникали зі сторони персоналу підприємства, який міг розголосити його комерційну таємницю.
Таке трактування поняття «економічна безпека підприємства» мало свої недоліки, основний з яких, його надмірна «економічність». Тобто не враховувались жодні інші можливі загрози, що виникали зі сторони внутрішнього і зовнішнього середовища підприємства.
На другому етапі розвитку поняття «економічна безпека підприємства» почали розглядати можливий негативний вплив на його діяльність зовнішнього середовища. Найбільшим генератором загроз діяльності підприємства почала виступати держава, яка регулює майже всі аспекти його діяльності у різних формах (див. табл. 1).
Недоліками трактування цього поняття на другому етапі можна назвати: незрозумілі джерела виникнення загроз економічній безпеці підприємства і недостатньо розглянутий вплив внутрішнього середовища на економічну безпеку підприємства. Даний етап тривав з 1998 року по 1999 рік.
Таблиця 1.
Еволюція поняття «економічна безпека підприємства»
Етапи |
Роки |
Трактування поняття «економічна безпека підприємства» |
Загрози економічній безпеці підприємства |
Недоліки трактування |
I |
1991 – 1997 |
Забезпечення умов збереження своїх комерційних таємниць, інтелектуальної власності і інших секретів підприємства. |
Загрози виникають зі сторони персоналу підприємства. |
Надмірна «економічність поняття». |
II |
1998 – 1999 |
Захищеність діяльності підприємства від негативних впливів зовнішнього середовища. |
Найбільший вплив на формування економічної безпеки підприємства справляє держава. |
Не зрозуміло звідки беруться загрози економічній безпеці підприємства; не достатньо розглядається вплив внутрішнього середовища на економічну безпеку підприємства. |
III |
1999 – 2001 |
Розгляд економічної безпеки підприємства з позиції окремих аспектів його господарської діяльності. |
Загрози виникають залежно від конкретного вузького профілю господарської діяльності підприємства. |
Різне розуміння економічної безпеки підприємства. |
IV |
1999 – 2002 |
Виділення функціональних складових економічної безпеки підприємства. |
Виникають зовнішні і внутрішні загрози (залежно від кожної складової). |
Акцентування уваги на пристосування до умов, які негативно не відбиваються на діяльності підприємства. |
V |
2002 – 2005 |
Економічна безпека підприємства ототожнюється з ефективним його функціонуванням у ситуації ризику. |
Небезпеку складають негативні впливи та погрози зі сторони зовнішнього середовища. |
Не розглядаються перспективи розвитку підприємства, і поняття «економічна безпека підприємства» ототожнюється з поняттям «адаптація». |
VI |
2005 – сьогодення |
Робляться спроби розглянути економічну безпеку підприємства залежно від галузевої приналежності підприємства. |
Загрози виникають як збоку зовнішнього так і внутрішнього середовища. |
Не достатня увага приділяється економічній безпеці автотранспортних підприємств. |
Третій етап розвитку поняття «економічна безпека підприємства» почався у 1999 році і тривав до 2001 року. На цьому етапі розгляд економічної безпеки підприємства проводився з позиції окремих аспектів (див. табл. 1). Вважалося, що загрози економічній безпеці підприємства виникають залежно від конкретного вузького профілю.
Основним недоліком цього етапу розвитку поняття є різне розуміння економічної безпеки підприємства, залежно від конкретного вузького профілю.
Паралельно з третім етапом у 1999 році почав свій розвиток четвертий етап, який тривав до 2002 року. Головною ознакою цього етапу є виділення функціональних складових економічної безпеки підприємства, а загрози починають розділятися на зовнішні і внутрішні, залежно від кожної складової.
На четвертому етапі еволюції поняття «економічна безпека підприємства» також має свої недоліки, а саме: акцентування уваги на пристосування до умов, які негативно не відбиваються на діяльності підприємства.
З 2002 року по 2005 рік тривав п’ятий етап розвитку поняття «економічна безпека підприємства». На цьому етапі розвитку економічна безпека підприємства ототожнюється з ефективним його функціонуванням у ситуації ризику, а саму небезпеку створюють негативні впливи та виклики зі сторони зовнішнього середовища (див. табл. 1).
На п’ятому етапі не розглядаються перспективи розвитку підприємства, і поняття «економічна безпека підприємства» ототожнюється з поняттям «адаптація».
Шостий етап розвитку цього поняття почався у 2005 році і триває сьогодні. Його особливістю є розгляд економічної безпеки підприємства в залежності від його галузевої приналежності, а загрози економічній безпеці підприємства розглядаються як збоку зовнішнього так і внутрішнього середовища функціонування підприємства (табл. 1).
З вищесказаного випливає, що економічна безпека є поняттям багатогранним і вивчення її на рівні автотранспортних підприємств потребує проведення оцінки і аналізу їхньої діяльності, з метою дослідження стану їхньої економічної безпеки.
Еволюція поняття «економічна безпека підприємства» пройшла шість етапів свого розвитку і на сьогодні воно розглядається в залежності від галузевої приналежності підприємства.
Література.
1. Ареф’єва О. В. Планування економічної безпеки підприємств / О. А. Ареф’єва, Т. Б. Кузенко — К. : Вид-во Європ. ун-ту, 2005. — 170 с.
2. Барановський О. Визначення показників економічної безпеки / О. Барановський // Економіка. Фінанси. Право. — 1999. — № 8. — С. 14—16.
3. Бендиков М. Экономическая безопасность промышленного предприятия в условиях кризисного развития / М. Бендиков // Менеджмент в России и за рубежом. — 2000. — № 2. — С. 17—29.
4. Вечканов Г. С. Экономическая безопасность: Учебник для вузов. – СПб.: Питер, 2007. – 384 с.: ил.. – (Серия «Учебник для вузов»).
5. Глущенко С. В. Управление финансовым риском и экономическая безопасность предприятия / С. В. Глущенко –—2002. — Вып. 47. — С. 22—29. — (Наукові праці ДонНТУ).
6. Економічна безпека. Навчальний посібник. За ред. Варналія З. С. — К. : Знання, 2009. — 647 с.
7. Ильяшенко С. Н. Оценка составляющих экономической безопасности предприятия / Ильяшенко С. Н. // Материалы Международной научно-практической конференции “Проблемы обеспечения экономической безопасности”.— Донецк: РИАДонНТУ, 2001. — 175 с.
8. Ковальов Д. Економічна безпека підприємства / Ковальов Д., Сухорукова Т. // Економіка України. — 1998. №10. — С. 48—52.
9. Паламарчук О. І. Принципи і форми інтеграції функції обліку в посиленні економічної безпеки промислових підприємств : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. ек. наук : спец. 08.06.04 / О. І. Паламарчук — Луганськ, 2001. — 18 с.
10. Плетникова И.П. Определение уровня и планирование ЭБП / И. П. Плетникова // Вісник Технологічного університету Поділля. — 2000. — № 4(Ч.2) — С. 100–108.
11. Соловьев А. И. Экономическая безопасность хозяйствующего субъекта / А. И. Соловьев // Конфидент. — № 3. — 2002. — С. 45–50.
12. Шаваев А. Г. Концептуальные основы обеспечения безопасности негосударственных объектов экономики / А. Г. Шаваев — М., 1994. — 281 с.
13. Шлыков В. В. Комплексное обеспечение экономической безопасности предприятия / В. В. Шлыков — СПб, 1999. —138 с.
14. Ярочкин В. И. Система безопасности фирмы / В. И. Ярочкин — М., 1997. — 185 с.
References.
1. Aref'eva, O. A. Kuzenko, T. B. (2005), “Planning for economic security companies”, Type of Europe. Univ, Kyiv, Ukraine.
2. Baranowski, A. (1999), “Definition of indicators of economic security”, Economy. Finance. Right, vol. 8, pp. 14–16.
3. Bendikov, M. (2000), “The economic security of industrial enterprises in the face of crisis development”, Management in Russia and abroad, vol.2, pp.17–29.
4. Vechkanov, G. S. (2007), “Economic Safety [Textbook for high schools]”, Piter, St. Petersburg, Russia.
5. Gluschenko, S. V. (2002), “Financial risk management and economic security of the enterprise”, Naukovі pratsі DNTU, vol. 47, pp. 22–29.
6. “Economic security”, Ed. Varnaliya, Z. (2009), Knowledge, Kyiv, Ukraine.
7. Il'yashenko, S. N. (2001), “Evaluation component of economic security”, International scientific and practical conference "Problems of economic security, Donetsk: RIADonNTU, Donetsk, .
8. Kovalev, D. Sukhorukova, T. (1998), “Economic Security Company”, Economy of Ukraine, vol. 10, pp. 48–52.
9. Palamarchuck, A. I. (2001), “Principles and forms of integration of accounting functions in enhancing economic security industry” [Author. Thesis. for the sciences. degree candidate. EC. sciences specials. 08.06.04], Lugansk, Ukraine.
10. Pletnikova, I. P. (2000), “Determining the level of planning and JEB”, News Tehnologіchnogo unіversitetu Podillya, vol. 4, pp. 100–108.
11. Solovyov, A.I. (2002), “Economic security of the entity”, Confident, vol. 3, pp. 45–50.
12. Shavaev, A. G. (1994), “Conceptual framework for ensuring safety of non-state economic facilities”, Moscow, Russia.
13. Shlikov, V. V. (1999), “Complex provision of economic security”, St. Petersburg, Russia.
14. Yarochkin, V. I. (1997), “Security Company”, Moscow, Russia.
Стаття надійшла до редакції 16.10.2013 р.