English • На русском
Електронний журнал «Ефективна економіка» включено до переліку наукових фахових видань України з питань економіки (Категорія «Б», Наказ Міністерства освіти і науки України від 11.07.2019 № 975)
Ефективна економіка № 4, 2016
УДК 338.2
О. П. Дяченко,
здобувач, Черкаський державний технологічний університет, м. Черкаси
УДОСКОНАЛЕННЯ ОРГАНІЗАЦІЙНО-ЕКОНОМІЧНОГО МЕХАНІЗМУ РЕАЛІЗАЦІЇ ІННОВАЦІЙНОГО ПОТЕНЦІАЛУ
O. P. Dyachenko,
Applicant, Cherkasy State Technological University, Cherkasy
IMPROVEMENT OF ORGANIZATIONAL AND ECONOMIC MECHANISM FOR IMPLEMENTATION OF INNOVATIVE POTENTIAL
О. П. Дяченко,
соикатель, Черкасский государственный технологический университет, г. Черкассы
СОВЕРШЕНСТВОВАНИЕ ОРГАНИЗАЦИОННО-ЭКОНОМИЧЕСКОГО МЕХАНИЗМА РЕАЛИЗАЦИИ ИННОВАЦИОННОГО ПОТЕНЦИАЛА
Стаття присвячена вивченню теоретичних та практичних засад удосконалення організаційно-економічного механізму реалізації інноваційного потенціалу. Проведено деталізацію основних складових даного механізму: організаційної та економічної. На основі даної деталізації автором запропоновано механізм інноваційно-орієнтованого управління розвитком регіону, який сприятиме посиленню інноваційної складової економічного розвитку країни.
The article is devoted to the study of theoretical and practical principles of improvement of organizational and economic mechanism for the implementation of innovative potential. The details of the main components of this mechanism: organizational and economic. On the basis of this detail, the author proposes a mechanism for innovation-oriented management of the development of the region, which will contribute to strengthening the innovative component of the country's economic development.
Статья посвящена изучению теоретических и практических основ совершенствования организационно-экономического механизма реализации инновационного потенциала. Проведено детализацию основных составляющих данного механизма: организационной и экономической. На основе данной детализации автором предложен механизм инновационно-ориентированного управления развитием региона, будет способствовать усилению инновационной составляющей экономического развития страны.
Ключові слова: інноваційна діяльність, інноваційний потенціал, механізм, організаційно-економічний механізм.
Keywords: іnnovation activity, innovative potential, mechanism, organizational and economic mechanism.
Ключевые слова: инновационная деятельность, инновационный потенциал, механизм, организационно-экономический механизм.
Постановка проблеми. В сучасних умовах, специфіка економічного простору України, обумовлює необхідність розробки власної моделі переходу економіки на інноваційний шлях. Це стає можливим шляхом вироблення кожним регіоном країни стратегії розвитку інноваційного потенціалу та механізмів його реалізації. Стратегія розвитку інноваційного потенціалу економічних систем повинна враховувати регіональні соціально-економічні особливості, і в перспективі появу можливості інтеграції в єдину загальнодержавну стратегію.
Аналіз останніх досліджень і публікацій. Дocлiджeнням в гaлузi формування та рoзвитку iннoвaцiйних систем присвячені праці багатьох зарубіжних вчених, серед яких: Дж. Бoртc, П. Друкeр Ф. Пeрру, Б. Caнтo, Р. Coлoу, К. Фрiмeн, Й. Шумпeтeр та iнші. Дocлiджeння методичних та практичних засад регулювання інноваційної дiяльнocтi, визнaчeння сутності інноваційного пoтeнцiaлу, йoгo cтруктури й складових вiдoбрaжeнo у наукових прaцях В. Aвдeєнкo, O. Aрeф’євoї, В. Aрхiпoвa, I. Бузькo, A. Вoрoнкoвoї, В. Гoлoвaтюк, М. Дaнькo, E. Дмитрeнкo, O. Кoлoмицeвoї, Д. Кoкурiнa, A. Кocтeнкo, Є. Лaпiнoї, Л. Мaртюшeвoї, I. Oтeнкo, Є. Пoпoвa, Д. Солохи, Ю. Ткaчeнкo, O. Фeдoнiнa, М. Чухрaй, Л. Шaмiнoї, Д. Шeвчeнкo, В. Шпильoвoї, O Ярoшa та iн.
Разом з тим на регіональному рівні залишаються недостатньо розробленими питання, пов’язані із застосуванням ефективного організаційно-економічного механізму реалізації інноваційного потенціалу регіону, також потребують подальшого вирішення завдання регулювання інноваційного розвитку.
Мета статті полягає у розробці теоретичних та практичних засад удосконалення організаційно-економічного механізму реалізації інноваційного потенціалу.
Виклад основного матеріалу.
Організаційно-економічний механізм інноваційної діяльності можна визначити як взаємопов’язану сукупність економічних відносин, принципів, методів і форм організації створення, промислового впровадження та комерціалізації нововведень [6].
Формування саме таких механізмів, здатних значно активізувати інноваційну активність регіонів в сучасних умовах, є одним з першочергових наукових завдань країни.
Організаційно-економічний механізм реалізації має дві складові:організаційну і економічну.
Організаційна складова включає процеси, пов'язані з організацією виробництва в регіоні, праці та управління, і є складною сукупністю організаційних форм, методів підготовки, ухвалення і втілення в життя управлінських рішень , що удосконалюють та впливають на підвищення реалізації інноваційного потенціалу.
В організаційний напрям входять:
– розробка організаційної стратегії інноваційного розвитку;
– підвищення рівня нововведень в усіх галузях господарської діяльності регіону;
– розробка організаційної структури;
– визначення типу виробництва, оптимальної спеціалізації підприємств регіону;
– вибір найважливіших проблем, напрямів і тем досліджень та розробок, а також номенклатури виробів, що випускаються в регіоні;
– накопичення в процесі виробництва і споживання в регіоні раніше розробленої (старої) моделі інформаційних, інтелектуальних, трудових, матеріальних, грошових ресурсів і проведення їх аналізу;
– відбір і розробка нововведень, які будуть використані в наступній новій інноваційній моделі регіоні;
– аналіз, відбір і придбання (продаж) ліцензій на право виготовлення (застосування) інноваційних рішень різного характеру;
– удосконалення організації руху матеріально-технічних, фінансових та інформаційних ресурсів в регіоні;
– освоєння нових ринків регіональних та міжрегіональних ринків збуту виробів;
– формування каналів розподілу інформації про нововведення;
– забезпечення динамізму збуту і здатності до швидкого реагування на ринкові зміни.
Економічна діяльність орієнтується на цілі і завдання інтенсифікації виробництва на основі розвитку конкурентоспроможної продукції.
Економічна підсистема механізму управління виробництвом є сукупністю економічних методів, форм, способів, критеріїв, за допомогою яких здійснюються економічні процеси і явища з регіонального розвитку
Економічний напрям об'єднує:
– розробку економічної стратегії інноваційної діяльності; підвищення ефективності нововведень;
– підвищення довговічності або строку нововведень;
– формування цін в регіоні на нові вироби в процесі маркетингових досліджень;
– інвестування регіональних проектів з тривалим терміном окупності витрат;
– удосконалення маркетингової діяльності в регіоні;
– поліпшення економічних показників, що характеризують конкурентоспроможність діяльності регіонів.
Отже, удосконалення організаційно-економічного механізму реалізації інноваційного потенціалу регіону можлива на основі:
– прискорення темпів науково-технічного прогресу;
– підвищення ефективності організаційно-економічних робіт у результаті спланованої і цілеспрямованої розробки і втілення комплексу заходів на підвищення інноваційного потенціалу регіону;
– активізацію і раціональне використання трудового потенціалу регіону.
Рис. 1. Механізм інноваційно-орієнтованого управління розвитком регіону*
* Розроблено автором
З урахуванням проведеної деталізації ми пропонуємо механізм інноваційно-орієнтованого управління розвитком регіону, який включає: інноваційну інфраструктуру, фінансову складову інноваційних процесів, органи місцевої влади, що регулюють і координують інноваційну діяльність регіону і ринок інноваційної продукції. (рис. 1).
Основними цілями діяльності такого механізму управління:
– підвищення ефективності управління інноваційним потенціалом в регіоні;
– забезпечення доступу населення та організацій до інформації про інноваційну діяльність регіону, про конкурси інноваційних проектах, про діяльність органів державної влади в сфері інновацій та інше;
– формування сприятливого «інноваційного клімату» з метою комерціалізації наукових і (або) науково-технічних результатів;
– формування збалансованого, стійко розвивається сектора досліджень і розробок, що забезпечує розширене відтворення знань, їх конкурентоспроможність на національному і світовому ринках;
– підвищення відкритості регіональної інноваційної системи та економіки, ступеня інтеграції області в національні та світові процеси створення і використання інновацій; розширення двостороннього і багатостороннього міжрегіонального та міжнародного співробітництва;
– підвищення технологічної конкурентоспроможності існуючого бізнесу, підвищення інноваційної активності і появи нових високотехнологічних та інноваційних компаній;
– створення умов для розвитку інноваційної інфраструктури, що відповідає сучасним вимогам і забезпечує потреби населення в органів влади в інформаційному взаємодії в частині інновацій.
Висновок. Запропонований механізм дозволить вирішити такі складні проблеми, як вибір і обґрунтування оптимальної для інноваційної діяльності організаційної структури, проведення оцінки економічної ефективності інноваційних, процесів, а також координація процесів інноваційної діяльності в цілому. При цьому якісна реалізація розглянутих, елементів дозволить ефективно здійснювати управління систем, що входять до складу моделі, що позитивно відіб'ється на кінцевих результатах управління та інноваційною діяльністю регіону.
Механізм інноваційно-орієнтованого управління та його практична реалізація сприятимуть посиленню інноваційної складової економічного потенціалу економічних систем і переходу до інноваційного типу економічного зростання.
Література.
1. Гальчинський А.С. Інноваційна стратегія українських реформ / А.С. Гальчинський, В.М. Геєць, А.К. Кінах, В.П. Семиноженко – К.: Знання України, 2002. – С.230.
2. Грузнов И.И. Эффективные организационно-экономические механизмы управления (теория и практика) / И.И. Грузнов. – Одесса: Полиграф, 2009. – 528 с.
3. Казаков В.В. Организационно-финансовый механизм формирования и реализации ин– новационной политики экономических систем капитала [Електронний ресурс]. – Режим доступу:: http://sun.tsu.ru/mminfo/000063105/363/image/363-157.pdf
4. Павлов В.І. Інноваційний потенціал регіону: діагностика та реалізація: [монографія] / В.І. Павлов, Ю.М. Корецький. – Луцьк: Надстир’я, 2004. – 244 с.
5. Ротань Н. В. Інноваційний розвиток регіонів України та фактори, що на нього впливають / Н. В. Ротань, О. О. Комліченко // Інформаційні технології в освіті, науці та виробництві. – 2013. – № 1, вип. 1. – С. 279–284.
6. Тульчинська С.О. Функціонування організаційно-економічного механізму інноваційного процесу // Стратегічні пріоритети, №1(6), 2008 р.– 89-95 с.
7. Хoмякoв В.I. Упрaвлiння пoтeнцiaлoм пiдприємcтвa / В.I. Хoмякoв, I.В. Бaкулiн. − К.: Кoндoр, 2007 – 400c.
8. Шастопалов Г. Г. Інноваційний потенціал економічного зростання країни / Г. Г. Шастопалов // Інноваційно-інвестиційна стратегія розвитку національної економіки : зб. наук. пр. / Г. Г. Шастопалов. – К., 2004. – С. 39–54.
References.
1. Halchynskyi, A.S. Heiets, V.M. Kinakh, A.K. and Semynozhenko, V.P. (2002), Innovatsiina stratehiia ukrainskykh reform [Innovative strategy of Ukrainian reforms], Znannia Ukrainy, Kyiv, Ukraine, p..230.
2. Gruznov, I.I. (2009), Jeffektivnye organizacionno-jekonomicheskie mehanizmy upravlenija (teorija i praktika) [Effective organizational and economic governance mechanisms (theory and practice)], Poligraf, Odessa, Ukraine, p.528.
3. Kazakov, V.V. "Organizational and financial mechanism for the formation and implementation of innovation policy of economic capital systems", [Online], available at: http://sun.tsu.ru/mminfo/000063105/363/image/363-157.pdf
4. Pavlov, V.I. and Koretskyi, Yu.M. (2004), Innovatsiinyi potentsial rehionu: diahnostyka ta realizatsiia [Innovative potential of the region: diagnostics and realization], Nadstyria, Lutsk, Ukraine, p. 244.
5. Rotan, N. V. and Komlichenko, O. O. (2013), "Innovative development of Ukrainian regions and factors influencing it", Informatsiini tekhnolohii v osviti, nautsi ta vyrobnytstvi, vol.1, no. , pp. 279–284.
6. Tulchynska, S.O. (2008), "Functioning of organizational and economic mechanism of the innovation process", Stratehichni priorytety, vol.1(6), pp. 89-95.
7. Khomiakov, V.I. and Bakulin, I.V. (2007), Upravlinnia potentsialom pidpryiemctva [Supervision of the potential enterprises], Kondor, Kyiv, Ukraine, p.400.
8. Shastopalov, H. H. (2004), " Innovative potential of economic growth of the country", Innovatsiino-investytsiina stratehiia rozvytku natsionalnoi ekonomiky, Kyiv, Ukraine, pp. 39–54.
Стаття надійшла до редакції 19.04.2016 р.